روش‌های مختلف پرداخت‌کاری استیل و دیگر فلزات

روش‌های مختلف پرداخت‌کاری استیل و دیگر فلزات

پرداخت کاری استیل چیست و دلایل استفاده از آن چیست؟

پرداختکاری چیست؟

پولیش یا به اصطلاح عامیانه پرداختکاری سطح (Surface finishing) به معنی صاف و براق کردن و اعمال تغییرات مشخص در سطوح مواد تولید شده می باشد که باعث بهبود ظاهر آن مواد می باشد استفاده از دستگاه پرداختکاری (پولیش یا گیلانس) یکی از روشهای مناسب برای ازبین بردن ضایعات حاصل از برش (به ویژه برش ورق استیل) می باشد. 

پرداختکاری قطعات صنعتی یکی از مهم‌ترین مراحل تولید در صنایع وابسته به کیفیت سطحی می‌باشد. که اغلب به منظور بهبود ظاهر و ترشوندگی، جلوگیری از خوردگی و مقاومت در مقابل سایش و تغییر شکل، افزایش مقاومت شیمیایی، تغییرمقاومت ویژه و رسانندگی الکتریکی، ایجاد سختی و مقاومت در برابر سایر نقص‌های سطوح و کنترل اصطکاک سطحی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پرداختکاری استیل

پرداخت استیل

روش‌های پرداختکاری استیل:

روش‌های پرداختکاری سنتی از قبیل سنگزنی، هونینگ، و لمینگ به دلیل استفاده از ابزار سخت و جامد دارای معایب و محدودیت‌هایی در امر پرداختکاری قطعات با شکل‌های پیچیده هستند. برای رفع این معایب و غلبه بر محدودیت‌های پرداختکاری سنتی ، روشهای جدید و پیشرفته، همانند روشهای نانو پرداختکاری معرفی شدند. که در این روش نوین از دستگاه‌های نوین و کاربردی استفاده می‌شود .

پرداختکاری استیل با استفاده از میدان مغناطیسی روشی جدید در پرداخت سطوح می‌باشد. در این فرآیند براده‌برداری بصورت مکانیکی است و ساینده پرداخت سایش سطح را انجام می‌دهد. و پرداخت سطوح توسط نیروی میدان مغناطیسی ایجاد می‌شود از این‌رو یک روش ماشین کاری مدرن محسوب می‌شود. این روش بیشتر مورد استفاده پرداختکاری مارپیچ ها و پیچ‌ها می‌باشد.

پرداخت کاری استیل

پرداخت کاری تجهیزات استیل

چهار پارامتر موثر بر کیفیت سطح تاثیرگذار می‌باشد که شامل سرعت دوران، سرعت پیشروی، اندازه ذرات ساینده و مقدار ذرات فرو مغناطیس می‌باشند.  این فرآیند قابلیت تولید تمام سطوح با کیفیت بسیار بالا را به ما می دهد. و دست یابی به سطحی صاف و براق را به آسانی میسر می سازند. سطوح تخت، سطوح داخلی و خارجی لوله ها و هم چنین قطعات با اشکال پیچیده از جمله سطوحی است که قابلیت ماشین‌کاری با این روش را دارند.

پرداختکاری استیل و سایر فلزات:

پرداختکاری استیل و سایر عناصر به شکل زیر صورت می‌گیرد: ضایعات و زبری سطح ورق استیل توسط سمباده برطرف می‌گردد. درجه نرمی و زبری سمباده براساس مقدار پلیسه روی ورق استیل انتخاب می‌شود و همچنین نوع جنس فلز و کاربرد آن محصول برش خورده، از گیلانس یا به اصطلاح نمد پرداختکاری و براق کردن سطوح استیل استفاده می‌شود.

 پرداختکاری را برای انواع فلزات می توان استفاده کرد، نظیر:

•    پرداختکاری استیل
•    پرداخت کاری آهن
•    پرداختکاری آلو مینیوم 
•    پرداخت کاری مس 
•    پرداخت کاری برنج
•    پرداخت کاری نقره

پرداخت ورق استیل

تجهیزات پرداخت کاری استیل

وسایل پرداختکاری استیل:

1-نمد پرداخت کاری

که برای صیقل کاری استیل قبل از آبکاری و در نهایت فیبیشینگ مورد پرداختکاری جهت استفاده قرارمی گیرد . که انواع مختلفی دارند.

نمد پرداخت استیل

نمد پرداخت کاری استیل

2-واکس پرداخت کاری

واکس‌های پرداخت کاری یکی از اصلی‌ترین مواد پرداخت‌کاری هستند که برای صیقل دادن و پولیش کردن استیل و انواع فلزات کاربرد زیادی دارد. واکس‌های پرداخت کاری با رنگ های متفاوت از یکدیگر جداسازی می‌شوند و بسته به نوع رنگشان از آن‌ها برای انواع استیل وفلزات مختلف مختلف استفاده می‌شوند.

واکس ها به دسته‌های زیر تقسیم بندی می‌شوند:

واکس قرمز و مشکی که برای نمد‌کاری از آن استفاده می‌شود.
واکس قوطی که جهت زیرکاربرنج ، واکس سنگ و چوب می‌باشد.
واکس روکارکه به رنگ سبز یا آبی می‌باشد.

واکس پرداخت کاری استیل

واکس پرداخت کاری استیل

3-گیلانس

گیلانس در آبکاری و پرداخت‌کاری فلزاتی از جمله استیل، آهن و برنج استفاده می شود. این محصول یکی از اصلی ترین و پرکاربردترین محصولات اصلی در صنعت پرداخت‌کاری است و در واقع گیلانس‌ها دارای انواع متفاوتی هستند که شامل نخی ، پشمی، ارتشی و یا تلفیقی از این ها هستند.

انواع گیلانس

عمدتا گیلانس لی بیش ترین کاربرد را در صنعت دارد و از آن بیش‌تر نسبت به انواع دیگر گیلانس‌ها استفاده می‌شود. 

گیلانس کنفی: به منظور براق کردن و جلا نمودن استفاده می‌شوند
گیلانس هزارلا آبی: بسیارخشن است و جهت خط بری استیل استفاده می‌شود.
گیلانس هزارلا زرد: خشن و درجهت پرداخت‌کاری فلزات با سختی متوسط کاربرد دارد.
گیلانس هزارلا سفید: بسیارنرم و جهت پولیش نهایی استفاده می شود.
گیلانس هزارلا قرمز: متوسط جهت پرداخت فزات نرم 

گیلانس برای پرداخت استیل

انواع گیلانس پرداخت استیل

4-چسب نمد

یکی از فاکتورهای اصلی مواد پرداختکاری چسب نمد می‌باشد که از آن جهت چسباندن استفاده می‌شود و با آب مخلوط می‌کنند و استفاده می‌شود به این صورت که چسب نمد را روی نمد مالیده و سپس پودر سمباده را روی نمد می‌ریزند تا به نمد بچسبد. حال یک نمد سمباده‌ای داریم که با آن می‌توان در صیقل دادن فلزات و از بین بردن ضایعات و پلیسه‌ها از روی فلزات استفاده کرد. 

چسب نمد

چسب نمد

5-نوار سنباده ای پاکو

سنباده نواری پاکو یکی دیگر از ابزار آلات پرداخت کاری است که از سنباده های پارچه ای در ابعاد مختلف ساخته می شود. سنباده های نواری ابتدا درسایزهای مورد نیاز برش می خورند و پس از این مرحله با استفاده از نوارهای اتصال آبارات می شوند. استفاده از اتصالات و مواد مرغوب در ساخت محصولات تضمین ما به شماست.
سنباده ها با انواع مش بندی قابل تولید می باشند که می توان به مش 40 تا 400 اشاره کرد که بصورت رول می باشند.

6-اسکاچ پرداخت کاری استیل

اسکاچ پرداختکاری جهت استفاده برای انواع استیل و .... استفاده می شود.

اسکاچ پرداخت کاری استیل

اسکاچ پرداخت کاری استیل


ارسال نظر درباره این موضوع


  • محمد راستی (دو شنبه, 20 مرداد 1399 ساعت 11:34:00)
    سلام ،من قطعات موخور زیر دستم زیاد میاد میخاستم ،بدونم وسایل برای براق کردن و بردن خط و خش روی بعضی قطعات چه چیزی دارید شما

مطالب مرتبط

آخرین مطالب