روشهای آبکاری استنلس استیل

روشهای آبکاری استنلس استیل

استنلس استیل به دلیل مقاومت در برابر خوردگی، معمولاً بدون پوشش دهی اضافی در انواع محیط های مختلف، مورد استفاده قرار می گیرد. با این حال، در برخی شرایط ، اجزای سازه‌های استیل ممکن است به پوشش یا همان رنگ نیاز داشته باشند. روش های مختلفی برای آبکاری استیل وجود دارد که با توجه به ضرورت و محیط مورد نظر می توان از هر یک به نوعی استفاده نمود. سیستم‌های پوشش برای انواع استنلس استیل باید با دقت انتخاب شوند. این مقاله به معرفی انواع روش های آبکاری استیل می پردازد.

آبکاری استنلس استیل توسط عناصر مختلف میتواند صورت بگیرد:

آبکاری نقره، آبکاری طلا، آبکاری کروم، آبکاری روی، آبکاری برنجی، آبکاری مس، قلع کردن، آبکاری نیکل، آبکاری نیکل سیاه، آبکاری نیکل


روشهای آبکاری استنلس استیل

دو روش اصلی آبکاری الکترولیتی و الکترولس از روشهای مرسوم آبکاری استنلس استیل است. در این دو روش تفاوت های زیادی از منظر نوع عملیات وجود دارد.

۱. آبکاری الکترولیتی استنلس استیل

آبکاری الکترولیتی رایج ترین روش آبکاری فلزات به ویژه استنلس استیل می باشد. این روسش شامل استفاده از یک جریان الکتریکی است که باعث می شود یک لایه نازک از فلز روی سطح لایه زیرین قرار بگیرد. در آبکاری ، فلز آبکاری را باید به آند یک مدار الکتریکی متصل نمود (آند الکترود با بار مثبت است). لایه زیرین را باید به کاتد یا همان الکترود با بار منفی متصل کرد. سپس هر دو فلز آبکاری و زیرلایه در یک محلول مخصوص الکترولیتی بنام حمام آبکاری قرار می‌گیرد.

آبکاری استنلس استیل

آبکاری استیل

هنگامی که قطعات در حمام آبکاری استنلس استیل غوطه ور شوند ، یک جریان الکتریکی برای آند تامین ‌شود. این جریان اتمهای فلز آبکاری را اکسید کرده و در محلول الکترولیتی حل می کند. یون های فلزی حل شده در کاتد، احیا شده و روی لایه بستر قرار می‌گیرند. با تنظیم عواملی مانند ترکیب شیمیایی حمام، دمای حمام، میزان ولتاژ جریان، مدت زمانی که جریان بین آند و کاتد اعمال می‌شود، میتوان نتیجه فرایند را تنظیم کرد.

۲. آبکاری الکترولس استنلس استیل
آبکاری الکترولس جایگزین متداول برای آبکاری است. این روش آبکاری، که به آن آبکاری اتوکاتالیستی نیز گفته می شود، نیازی به جریان الکتریکی ندارد. در عوض، یک واکنش شیمیایی باعث می شود که یک پوشش نیکل روی سطح فلز زیرین قرار می‌گیرد.

آبکاری الکترولس به عنوان آبکاری شیمیایی نیز شناخته می شود، روشی برای آبکاری غیر گالوانیک می باشد. این روش شامل چندین واکنش همزمان در یک محلول آبی است که بدون استفاده از نیروی الکتریکی خارجی رخ می دهد.

آبکاری الکترولس استیل

آبکاری الکترولس استیل

متداول ترین روش آبکاری الکترولس، آبکاری نیکل است. برای ایجاد این واکنش شیمیایی، فلز اصلی در حمام قرار دارد که حاوی نمک نیکل، هیپوفسفیت و سایر مواد شیمیایی است. این مواد سطح pH را کنترل کرده و روند را ثابت نگه می‌دارند. هنگامی که ماده پایه در حمام قرار می‌گیرد، به عنوان کاتالیزور عمل کرده و باعث می‌شود نیکل روی آن رسوب کند. این فرآیند کاملاً شیمیایی است و نیازی به برق یا تجهیزات اضافی ندارد.

هنگامی که از روش آبکاری الکترولس استفاده شود، پوشش حاصل به طور معمول بسیار سخت و تخلخل آن کمتر از پوشش حاصل از آبکاری الکترولیتی است. این امر باعث می شود که این پوشش مقاومت بیشتری در برابر خوردگی داشته باشد. لازم است بدانید که آبکاری الکترولس برای محصولاتی که نیاز به مقاومت بالایی در برابر خوردگی و ساییدگی دارند، محبوب است.

آبکاری آلیاژ نیکل – فسفر
یکی از گزینه‌ها برای آبکاری الکترولس شامل استفاده از آلیاژ نیکل-فسفر است. این آلیاژ برای مقاومت در برابر خوردگی ایده‌آل است. البته ذکر این نکته ضروری است که آلیاژ نیکل بور  مقاومت بسیار خوبی در برابر سایش دارد. همچنین می‌توان سرامیک را به داخل پوشش تزریق کرد تا دوام آن بیشتر شود. قبل از شروع فرآیند آبکاری الکترولس، سطوح را باید با استفاده از پاک کننده های شیمیایی تمیزکاری کرد. سپس آن را درون محلول غوطه‌ور ساخته و مواد شیمیایی ضد اکسایش را اضافه می‌کنند. آبکاری الکترولس فرایندی ساده تری نسبت به آبکاری الکترولیتی است. این روش امکان بیشتری را برای کنترل این فرایند میدهد.

آبکاری استیل

آبکاری استیل در حجم بالا
 


ارسال نظر درباره این موضوع


مطالب مرتبط

آخرین مطالب