ترکیه، مقصد اصلی صادرات شمش روی ایران

ترکیه، مقصد اصلی صادرات شمش روی ایران

آمار تجارت خارجی در بخش معدن و صنایع معدنی نشان‌دهنده جایگاه نخست ترکیه در جذب شمش روی از ایران با سهم 57.5 درصد و ارزش 42 میلیون دلار می باشد.
برپایه جداول آماری گمرک ایران، مجموع ارزش صادرات شمش روی 73 میلیون دلار ثبت شده است. براساس تجارت خارجی بخش معدن و صنایع معدنی در دوره پنج ماهه ابتدایی امسال 15 میلیون و 699 هزار تن کالا به ارزش دو میلیارد و 176 میلیون دلار به بازارهای هدف صادرات انجام شد.
همچنین پنج ماهه اول امسال یک میلیون و 530 هزار تن واردات کالا در بخش معدن و صنایع معدنی به ارزش یک میلیارد و 219 میلیون دلار ثبت شد که نسبت به دوره مشابه پارسال رشد دو درصد دارد.
ارزش صادرات زنجیره روی در پنج ماهه نخست امسال به رقم 82.4 هزار تن و به ارزش 90.9 میلیون دلار رسید، ضمن اینکه در مدت یاد شده 6.4 هزار تن زنجیره روی به ارزش 3.7 میلیون دلار وارد کشور شد که از نظر وزن و ارزش نسبت به مدت مشابه در سال 98 به ترتیب 81 و 75 درصد کاهش را نشان می‌دهد.
بررسی ها نشانگر آن است که در دوره این گزارش ارزش متوسط هر تن شمش روی یک هزار و 973 دلار بود، در بین اقلام صادراتی فلزی، بیشترین کاهش متوسط قیمت صادرات مربوط به شمش روی به ازای هر تن 535 دلار است.
هشت محصول (کاتد مس، شمش های سرب، روی، آلومینیوم و فولاد، سنگ آهن، تولیدات فولادی تخت، تولیدات فولادی طویل) در دوره پنج ماهه امسال با سه میلیارد و 710 میلیون دلار، 83 درصد ارزش کل صادرات محصولات فلزی را به خود اختصاص دادند.
برپایه آمار گمرک در پنج ماهه نخست 99 حدود پنج میلیون تن اقلام معدنی فلزی به ارزش یک میلیارد و 802 میلیون دلار به بازارهای هدف صادر شد.
کشورهای چین، عراق، اندونزی، ترکیه، تایلند، افغانستان، امارات، عمان، هند، غنا و پاکستان در مدت پنج ماهه ابتدایی 99 بالغ بر 89 درصد از کل صادرات بخش معدنی-فلزی ایران را به خود اختصاص دادند.

منبع: معدن نیوز
 


ارسال نظر درباره این موضوع


مطالب مرتبط

آخرین مطالب