رونق در انتظار بازار آلومینای چین

رونق در انتظار بازار آلومینای چین

انتظار می‌رود تقاضا و تولید آلومینا در چین طی سه ماه چهارم سال جاری افزایش یابد. براساس گزارش چشم‌انداز آلومینا و آلومینیوم چین که توسط اس‌اندپی‌گلوبال پلتس برای فصل چهارم سال 2020 تهیه و تدوین شده است، ظرفیت تولید جدید کارخانه‌ها به احتمال زیاد بر قیمت‌های داخلی بازار موثر خواهد بود.

بازار فلز

این گزارش چشم‌انداز فصلی پلتس بر اساس نظر سنجی از 22 شرکت شامل تولیدکنندگان، کارخانه‌های ذوب آلومینیوم و شرکت‌های فعال در حوزه تجارت داخلی و بین‌المللی فعال در چین تهیه شده است. مطابق گزارش، 86 درصد از فعالان بازار منتظر افزایش تقاضا برای آلومینا در سه ماه چهارم سال جاری میلادی، همزمان با تقویت فعالیت‌های صنعتی چین هستند.
خوش‌بینی در این مورد به حدی گسترده و جدی است که تنها 4 درصد از شرکت‌کنندگان در نظرسنجی پلتس پیش‌بینی می‌کنند که تقاضا کاهش پیدا کند. امیدواری‌ها به افزایش عرضه نیز در این بازار بالاست و حدود 81 درصد شرکت‌کنندگان در نظرسنجی پلتس معتقد بودند که تولید آلومینای چین در سه ماه پایانی سال یعنی از اکتبر تا دسامبر افزایش خواهد یافت.
البته این خوش‌بینی‌ها تنها به نفع تولید‌کنندگان داخلی آلومینای چین نیست و افزایش چشمگیر تقاضا احتمالا فرصت خوبی را برای آلومینای وارداتی نیز در بازار فراهم می‌کند. 48 درصد شرکت‌کنندگان اظهار کردند که واردات در سه ماه پایانی افزایش می‌یابد و تنها 9 درصد بر این باور بودند که شاهد کاهش واردات آلومینای چین خواهیم بود.
انتظارات قیمتی در مورد آلومینا در فصل پایانی سال اما کمی متفاوت‌تر است و 38 درصد شرکت‌کنندگان فکر می‌کنند قیمت‌ها افزایش می‌یابد و 29 درصد نیز معتقدند که سقوط قیمت در پیش است. بیشتر فعالان بازار انتظار داشتند که قیمت آلومینای داخلی در سه ماه چهارم 2020 در محدوده 2 هزار و 300 تا 2 هزار و 400 یوآن در هر تن (معادل 337 تا 352 دلار در هر تن) باشد که با تقاضای زیاد و هزینه‌های تولید پشتیبانی می‌شود. تعداد اندکی نیز بر این باور بودند که کف قیمتی برای آلومینا در بازه زمانی مورد نظر می‌تواند 2 هزار و 200 یوآن در هر تن باشد و سقف قیمتی آن نیز به 2 هزار و 600 یوآن در هر تن برسد.
یکی از نکات قابل توجه در این نظرسنجی آن است که اکثر شرکت‌کنندگان انتظار داشتند قیمت آلومینیوم اولیه چین در فصل چهارم در حدود 14 هزار یوآن در هر تن یا بالاتر باشد. عده‌ای از فعالان بازار نیز گفته‌اند که حداقل قیمتی در این دوره می‌تواند تا حدود 13 هزار یوآن در هر تن باشد و سطح پایانی آن نیز به 15 هزار یوآن در هر تن برسد.

منبع: معدن نیوز
 


ارسال نظر درباره این موضوع


مطالب مرتبط

آخرین مطالب