جهش تولید آلومینیوم در کشور

جهش تولید آلومینیوم در کشور

درحالی‌که بیشتر کشورهای دنیا زیر ضربات ناشی از رکود اقتصادی ایجاد شده توسط کووید- ۱۹ روزهای سختی را می‌گذرانند بخش معدن و صنایع معدنی ایران بهار خوبی را پشت سر گذاشته است.
شرکت‌های بزرگ معدن و صنایع معدنی، طی بهار امسال جهش تولید را به‌رغم تشدید تحریم‌ها رقم زدند. در این مدت آلومینیوم با جهش ۶۳ درصدی در صدر ایستاد و پس از آن آهن‌اسفنجی و فولاد خام قرار گرفتند. این در حالی است که تولید خرداد ماه نیز با جهش برای بخش آلومینیوم همراه شد.

استیل+آلومینیم

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران -ایمیدرو-، در سه ماه بهار ۹۹ تولید شمش آلومینیوم از ۱/ ۱۰۱هزار تن فراتر رفت. تولید آهن‌اسفنجی به ۲/ ۸ میلیون تن رسید و رشد ۱۲درصدی را به ثبت رساند. همچنین تولید فولاد خام نیز طی این مدت با رشد ۸ درصدی، از ۷/ ۵ میلیون تن عبور کرد. علاوه بر این تولید محصولات استیل شرکت‌های بزرگ نیز از رشد بی‌نصیب نماند و با رشد یک درصدی به ۵/ ۳ میلیون تن رسید. در این مدت تولید گندله سنگ آهن به ۲/ ۱۱ میلیون تن رسید که ۲درصد بیش از رقم سه ماه بهار ۹۸ بود.
از سوی دیگر کاتد مس با تولید بیش از ۶۹ هزار تن، رشد ۲درصدی را به دست آورد. استخراج سرب و روی نیز با رشد ۲ درصدی به بیش از ۲۱۱ هزار تن رسید.
یکی از بزرگ‌ترین دلایل رشد تولیدات این بخش، ورود ظرفیت‌های جدید به مدار تولید است. در ابتدای امسال آلومینیوم جنوب به عنوان بزرگ‌ترین،‌ مجهزترین و کامل‌ترین خط تولید این فلز در کشور با مشارکت ایمیدرو و بخش خصوصی راه‌اندازی شد. همچنین ظرفیت‌های جدید تولید کنسانتره و گندله سنگ‌آهن در سنگان به تازگی با راهبری ایمیدرو و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی افتتاح شده که اثرات آن طی ماه های آتی مشاهده خواهد شد.
عملکرد تولید شرکت‌های بزرگ معدن و صنایع معدنی طی خرداد امسال حکایت از رشد تولید محصولاتی همچون آلومینیوم، مس کاتد، آهن اسفنجی، شمش استیل و گندله دارد. در بین این محصولات بیشترین جهش تولید در حوزه های آلومینیوم (۷۳ درصد) و کاتد مس (۱۶درصد) به ثبت رسیده است. طی مدت یاد شده، میزان تولید شمش آلومینیوم به ۰۲۵/ ۳۶ تن و کاتد مس به ۸۲۰/ ۲۵ تن رسید.
همچنین آهن اسفنجی (تولید ۲ میلیون و ۶۶۱ هزار تن) و شمش استیل (یک میلیون و ۹۴۶ هزار تن) طی این مدت به ترتیب از رشد ۱۶ و ۸ درصدی برخوردار بوده است.
همچنین شرکت‌های بزرگ طی خردادماه امسال موفق به تولید ۴ میلیون و ۷۹ هزار تن گندله شدند که نسبت به مدت مشابه سال قبل از رشد ۸ درصدی برخوردار بوده است.

منبع: دنیای‌اقتصاد
 


ارسال نظر درباره این موضوع


مطالب مرتبط

آخرین مطالب