تست های غیر مخرب ورق استیل

تست های غیر مخرب ورق استیل

تست غیر مخرب آزمایشی می باشد که برای انجام آنها نیازی به تخریب قطعه و نمونه برداری نیست و در صورت لزوم می‎توان آن را بدون اینکه به قطعه آسیبی برسد، روی تمامی قسمت های قطعه انجام داد، به همین جهت به آن آزمون غیرمخرب گفته می شود.
با استفاده از این تست می‎توان عیوب موجود در انواع قطعات فولادی، استیل و سایر فلزات از جمله تخلخل و حفره های داخلی، ترک و ناپیوستگی‎های سطحی و داخلی، ناخالصی ها و انواع عیوبی که در حین تولید و یا در حین کار تحت شرایط ویژه محیط کار ایجاد و شکل می‎گیرند را شناسایی کرد. عملکرد و طول عمر هر قطعه فولادی یا استیل در حین کار به نوع، اندازه، موقعیت عیب موجود در آن و عیوبی که در شرایط کاری در آن ایجاد می‎شود بستگی دارد. در مواردی تعیین حد قابل قبول یا حد مجاز عیوب ضرورت می‎یابد. اندازه حد مجاز عیوب به حساسیت موقعیت کاری قطعات فولادی و استیل بستگی داشته و از اهمیت بیشتری برخوردار می باشد. در مواردی اهمیت آزمایش‎های غیر مخرب برای اندازه‎گیری ترک و مقایسه آن با اندازه مجاز و برآورد طول عمر در ارتباط با آهنگ رشد و گسترش ترک، بویژه برای قطعات از جنس استیل و فولاد که در معرض بارهای متناوب و یا در شرایط خوردگی قرار می‎گیرند، مشخص می گردد. اگر اندازه ترک بسیار کوچکتر از حد مجاز باشد، در شرایطی این ترک تحت تاثیر بار اعمال شده می‎تواند گسترش نیابد و در نتیجه قطعه قادر به ادامه سرویس دهی خواهد بود. به همین دلیل جهت کسب اطمینان از نرسیدن اندازه ترک به انداره بحرانی و وقوع شکست ناگهانی در آنها این قطعات فولادی و استیل باید در حین کار و سرویس دهی بطور متناوب مورد بازرسی قرار گیرند.

تست ورق استیل

تست غیر مخرب فقط برای شناسایی عیوب به کار نمی‎رود، بلکه تعدادی از آنها برای تعیین نوع ساختار شبکه کریستالی، اندازه‎گیری ابعاد و ضخامت پوشش های به کار رفته در ورق استیل و فولاد نیز به کار می‎رود.

ویژگی‎ها و مزایای آزمونهای غیر مخرب

* امکان انجام آزمایش‎های غیر مخرب روی تمامی قطعات تولیدی به ویژه ورق استیل
* امکان انجام آزمایش‎های غیر مخرب مختلف به صورت همزمان یا متعاقبا یکی بعد از دیگری روی یک قطعه
* امکان تکرار آزمایش‎ها روی یک قطعه
* کاهش هزینه‎های تولید با انجام این آزمایش‎ها در حین فرآیند تولید و شناسایی به موقع عیوب و جلوگیری از اتلاف بیشتر مواد و نیروی انسانی
* افزایش ایمنی با شناسایی به موقع عیوب در قطعات استیل و فولادی حساس و جلوگیری از شکست زودرس آنها که می‎تواند به از بین رفتن تجهیزات و زیان‎های مالی و در مواردی حتی زیان‎های جانی منجر گردد
* افزایش کیفیت تولید و بالا بردن درصد اطمینان در ارتباط با تولید قطعات سالم
* قابلیت حمل و نقل تجهیزات مربوط به اینگونه آزمون ها و استفاده از آنها در محل کار

تست غیر مخرب ورق استیل

نکات قابل توجه قبل از انجام آزمایش های غیر مخرب

قبل از انجام آزمایش‎های غیر مخرب به منظور افزایش درصد اطمینان نسبت به شناسایی عیوب لازم است نکات زیر مورد توجه قرار گیرند:
# جنس فولاد یا استیل، فاز یا نوع فازهای موجود در قطعه، داشتن یا نداشتن قابلیت هدایت الکتریکی و مغناطیسی پذیری
# روش تولید (ریخته‎گری، نورد، کشش، فورج و . . . )
# داشتن یا نداشتن پوشش سطحی روی ورق استیل یا فولاد و نوع فرآیند پوشش‎دهی
# نوع عملیات حرارتی انجام گرفته روی ورق استیل (در صورتی که قطعه تحت عملیات حرارتی قرار گرفته باشد)
# ابعاد ورق استیل به منظور پیشگویی اولیه از نوع عیب و موقعیت مکانی آن
# منشا عیب (مواد اولیه، فرآیند تولید) و علل آن
# عیوب ممکن و مورد انتظار از لحاظ نوع، اندازه و موقعیت
# عیوب مجاز در قطعه از لحاظ نوع، انداره و موقعیت
# کسب هر گونه اطلاعات در ارتباط با سرتیفیکیت ورق استیل و شرایط محیط کار که می‎تواند به شناسایی دقیق عیب کمک کند.

استیل-فولاد-تست

مبنای کار در آزمایش های غیر مخرب

مبنای این کار مبتنی بر اساس استفاده از اصول فیزیکی به منظور آشکارسازی و شناسایی عیوب و ناهمگنی‎های موجود در ورق استیل است. مراحل اساسی آزمایش‎های غیر مخرب عبارتند از:
•    کاربرد یکی از خواص فیزیکی ماده‎ای که ورق استیل از آن ساخته می‎شود،
•    آشکارسازی و مشاهده تغییرات ایجاد شده در این خاصیت فیزیکی در ارتباط با وجود عیب یا ناهمگنی موجود در ورق استیل به کمک وسیله مناسب
•    تعیین تغییرات ایجاد شده و تبدیل آنها به نتایج قابل تفسیر
•    تفسیر نتایج بدست آمده و اظهار نظر در مورد کیفیت قطعه.
در بررسی‎های غیر مخرب از روش‎های مختلفی استفاده می گردد. انتخاب روش به عواملی از قبیل گرید ورق استیل مورد بررسی، نوع، شکل، اندازه و موقعیت عیب و همچنین درجه اطمینان در ارتباط با قابلیت روش آزمون غیر مخرب انتخابی برای آشکارسازی عیب بستگی دارد.
انتخاب هر روش آزمون غیر مخرب به اختلاف بین قابلیت آشکارسازی کوچکترین اندازه عیب مثل ترک با توجه به اندازه مجاز و همچنین میزان حساسیت و ایمنی ورق استیل در شرایط کاری آن بستگی دارد.
به کارگیری آزمون‎های غیر مخرب مناسب برای قطعات ریخته‎گری و یا آهنگری شده با توجه به هزینه آنها، باید قبل از عملیات ماشینکاری بر روی آنها انجام گیرد و اگر دارای عیوبی بوده و قابل پذیرش نیستند کنار گذاشته شوند، البته چنانچه عیوب آنها سطحی و ریز باشد در مرحله ماشینکاری قابل برطرف شدن می باشد. 

انواع آزمون‎های غیر مخرب عبارتند از:
بازرسی چشمی، آزمون نشت، آزمون مایع نافذ، آزمون ذرات مغناطیسی، آزمون جریان الکتریکی، آزمون جریان گردابی، آزمون ماوراءصوت یا اولتراسونیک، آزمون رادیوگرافی، آزمون نشر صوت و آزمون حرارتی

منبع: پاکمن
 


ارسال نظر درباره این موضوع


مطالب مرتبط

آخرین مطالب