رفتار ورق استیل در قطار

کاربرد ورق استیل در راه آهن

مقدمه:

ورق استیل آزمون زمان را پشت سر گذاشته و ثابت کرده است که قابل اعتمادترین ماده خام در مقایسه با سایر فلزات در بسیاری از صنایع است. این فلز در سال 1913 کشف شد و اشتباه نیست اگر بگوییم که به دلیل کاربردش انقلابی به وجود آورده است و در ایجاد تغییرات و پیشرفت بزرگ در بخش های مختلف بسیار مهم بوده است. درصد زیادی از ورق استیل مورد استفاده در سراسر جهان در بخش ART، یعنی در خودرو، راه آهن و حمل و نقل، جدا از صنعت ساخت و ساز و تاسیسات آشپزخانه استفاده می شود. بخش خودرو، راه آهن و حمل و نقل (ART) به عنوان سریع ترین بخش در حال رشد است که مقادیر زیادی ورق استیل در جهان مصرف می کند. این صنعت به تنهایی در طول 8 سال گذشته حدود 30 درصد رشد کرده است که به دلیل نیازهای زیاد به ویژه برای واگن های راه آهن، واگن های مسافری و اگزوزهای خودرو پیش می رود.

خواص ورق استیل در حمل و نقل:

در حالی که ورق استیل یک فلز حیاتی در ساخت سیستم های حمل و نقل است، در ساخت جاده ها، پل ها و خطوط راه آهن نیز ضروری است. استحکام و ثباتی که ارائه می دهد و استقامت آن در شرایط آب و هوایی شدید، آن را به گزینه ای ایده آل برای ساخت پل ها، مسیرها، ایستگاه های مترو و غیره تبدیل کرده است، زیرا می توان از آن حتی در بدترین شرایط آب و هوایی استفاده کرد. ورق استیل به طور گسترده در بخش راه آهن هم برای ساخت بیرونی و هم برای جزئیات داخلی استفاده می شود. ورق استیل برای اهداف مختلفی استفاده می شود. اگر از اتصالات واگن های ریلی که از فولاد ضد زنگ ساخته شده اند، بگذریم، برای نرده های ساده و میزهای سینی داخل قطارهای مسافربری نیز استفاده می شود. مقاومت عالی در برابر آتش، شرایط آب و هوایی شدید و جذب بالای انرژی، ورق استیل را به انتخابی ارجح برای کاربردهای خارجی و داخلی تبدیل می کند.

 

ورق استیل

 

میله های نورد، صفحات تخت و بسیاری از محصولات دیگر برای بخش ART سفارشی شده اند، زیرا بازار بسیار بزرگی برای صنعت ورق استیل است. ویژگی‌های ورق استیل مانند چقرمگی، ظاهر استریل، قابلیت انطباق با نورد یا فشار دادن به میله‌ها، ورق‌های مختلف و غیره، آن را به یک انتخاب جهانی تبدیل می‌کند. تولیدکنندگان قطعات، سخت افزار، اتصالات و ماشین آلات ساخته شده از ورق استیل را به طور انحصاری برای این صنعت که هر روز به سرعت در حال رشد است، ارائه می دهند. این واقعیت که ورق استیل یک ماده سبز است، به راحتی تمیز می شود و می تواند به طور کامل بازیافت شود، آن را به گزینه ای برای بسیاری از صنایع تبدیل می کند و جایگزین صنایع هم عصر خود می شود.

رفتار ورق استیل در قطار:

ورق استیل در 7 تا 8 سال گذشته یک فلز انتخابی در ساخت واگن های راه آهن و قطارهایی مانند Vande Bharat بوده است. انتخاب ورق استیل برای ساخت واگن ریلی با مقایسه تصاویر دریافتی از محل حادثه غم انگیز اخیر بالاسوره با تصاویر تصادف Gaisal تأیید شد. از تصاویر سایت تصادف بالاسوره مشاهده شد که کالسکه های فولادی ضد زنگ LHB پس از تصادف شکل خود را حفظ کرده و مچاله نشده اند و در مقایسه، قطعات ICF غیر استنلس استیل که در محل حادثه Gaisal درگیر شده اند روی یکدیگر انباشته شده اند و شکل خود را از دست دادند و منجر به تلفات بیشتر شد. علیرغم این واقعیت که این برخورد بین دو قطار بود، بر خلاف بالاسوره که در آن سه قطار درگیر بودند. در این شرایط، ورق استیل برای تحمل استرس ناشی از بارگیری متراکم له شده مجهزتر است.

 

ورق استیل

 

جمع بندی:

واگن عنصری از قطار است که برای حرکت در مسیر راه آهن طراحی شده است و بسته به نوع کاربری آنها انواع مختلفی دارند: واگن برای حمل دام، واگن یخچال دار، واگن تانکر، واگن جرثقیل و واگن کانتینری. در آغاز دوران راه‌آهن، بیشتر واگن‌های کالا چهار چرخ ساده، منحصراً کوچک و باز با بوفه‌ها بودند. با افزایش مداخله انسان و تکامل وسایل نقلیه حمل و نقل، واگن های تخصصی توسعه یافتند. امروزه، ترافیک حمل و نقل، که جابجایی کالا از طریق قطار است، یکی از اجزای اصلی درآمدهای راه آهن است که بیش از 60 درصد از درآمد کلی را تشکیل می دهد. علاوه بر این، هند هنوز کشوری است که در آن بیشتر بارها توسط حمل و نقل جاده ای حمل می شود، که نشان دهنده پتانسیل نهفته عظیمی برای تردد واگن در آینده است. در چنین سناریوی تجاری، واگن های فولادی ضد زنگ به دلیل مزایایی که دارند نسبت به واگن های دیگر ترجیح داده می شوند که به پتانسیل رشد عظیم صنعت ورق استیل تبدیل می شود. جالب اینجاست که راه آهن هند ناوگانی متشکل از 300 واگن زغال سنگ ورق استیل را به مدت پنج سال تحت آزمایش داشته است. از طریق این آزمایش، مشخص شد که نه تنها واگن ها بسیار سبک تر بودند، بلکه زمان توقف این واگن های زغال سنگ نیز بسیار کم بود.


گردآورنده: سید رحیم کیاحسینی


ارسال نظر درباره این موضوع


مطالب مرتبط

آخرین مطالب